Povinnost přezouvat na zimní pneumatiky je od roku 2011 dána zákonem. V následujícím článku se podíváme na to, kdy je vhodné přezout na zimní pneumatiky a proč bychom to měli dělat.

Kdy přezout?

Česká legislativa ukládá povinnost mít na motorovém vozidle obuté zimní pneumatiky v případě, že je mezi 1. listopadem a 31. březnem a zároveň se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že tato situace během jízdy nastane.

Z této formulace tedy vyplývá, že spíše než na datu, záleží na zdravém úsudku každého z nás. Základním a obecně uváděným pravidlem je, že zimní pneumatiky je ideální přezout v případě, kdy se teplota dlouhodobě drží pod hranicí 7 °C. Kromě toho však existují i úseky označené značkou „Zimní výbava”, v tomto případě jsou zimní pneumatiky povinné vždy.

Proč přezout?

Obecně platí, že je výrazně horší jezdit v zimě na letních pneumatikách než v létě na zimních, což samozřejmě také nebývá zrovna šťastnou variantou. Zimní pneumatika v letních měsících zvyšuje spotřebu paliva, čímž dochází k rychlejšímu opotřebení dezénu a zhoršení jízdních vlastností.

Důvodů, proč přezout na zimní pneumatiky, bychom našli hned několik. Nejdůležitějším z nich je bezpečnost. Letní pneumatika (a to i nová) má oproti zimní pneumatice na sněhu až trojnásobnou brzdnou dráhu. To je dané především směsí, ze které je letní pneumatika vyrobena. Při nižších teplotách pneumatika tuhne a ztrácí svou elasticitu, díky čemuž klesá přilnavost a ovladatelnost celého auta. Naopak směs, ze které je vyrobená zimní pneumatika, je celkově měkčí, má hlubší dezén a spoustu lamel pro lepší záběr.

Co přezout?

Pokud zvažujete nákup nových pneumatik a zajímá vás, co si z široké nabídky výrobců vybrat, pak se podívejte na aktuální testy zimních pneumatik, kde se velmi často objevuje značka Goodyear. Například model Goodyear Ultra Grip 9 se v kategorii 185/65 R15 T – ADAC (2016) objevil na prvním místě a v kategorii 205/55 R16 – Autobild (2016) na třetím místě. Model Goodyear Ultra Grip Performance G1 pak skončil v kategorii 225/45 R17 H – ADAC (2016) na čtvrtém místě.