Pro většinu řidičů znamená polovina dubna nejvyšší čas na výměnu zimních pneumatik za letní. Ne každému řidiči se však chce každého půl roku platit několik set korun za výměnu kol, případně několik tisíc za novou sadu. To bývá hlavním důvodem, proč se stále více řidičů rozhoduje ušetřit za výměnu pneu či nákup nových a nechává na autě zimní pneumatiky i přes léto.

Vidina ušetřených peněz je lákavá, může se ale jízda na zimních pneumatikách v létě skutečně vyplatit?

Kdy může být jízda na zimních pneumatikách výhodná

Dojíždění zimních pneumatik v létě je při troše nadsázky považováno za český národní sport. Nelze však říci, že řidiči dělají něco špatně. Nikde totiž není direktivně předepsáno, že je nutné po skončení zimní sezony přezouvat zpět na letní pneumatiky. Odborníci však radí, že ponechat na autě zimní obutí i přes letní měsíce, se může vyplatit pouze u aut, jejichž roční nájezd je maximálně deset tisíc kilometrů.

Jako rozumné řešení se ponechání zimních pneumatik jeví v případě, že vlastníte sjeté zimní pneumatiky, které byste už další zimu neobuli, ale zároveň vám na nich ještě nějaký vzorek zbyl. Tohle řešení je samozřejmě vhodnější pro příměstský nebo městský provoz, protože pneumatika se nenamáhá a neprohřívá takovou měrou jako při provozu na dálnici.

Přezout, či nepřezout – toť otázka!

Každá varianta má svá pro a proti. V létě se zimní pneumatika může ukázat jako problém především při změně počasí, kdy hrozí tzv. aquaplaning.

Další možná rizika přináší jízda na dálnici vyšší rychlostí. Pneumatika se s vyšší rychlostí zahřívá a v kombinaci s měkkou směsí může v krizových situacích (prudké brzdění, prudká změna směru) nebezpečně klouzat. Důsledkem pak může být výrazně delší brzdná dráha nebo netečnost auta k pohybu volantem.

Nevyměnění pneumatik se navíc může promítnout také do spotřeby auta, která při vyšších teplotách u aut se zimními pneumatikami stoupá.

Shrnutí
Nelze tvrdit, že se jízda na zimních pneumatikách v létě striktně nedoporučuje. Pokud však nechcete riskovat, vyberte si z široké nabídky letních pneumatik, třeba od společnosti Goodyear. Nemusíte hned sahat po prémiových pneu, i v ekonomické třídě seženete kvalitní pneumatiky za velmi příznivé ceny. Například model Goodyear EfficientGrip Compact slibuje snížení spotřeby paliva a zároveň nabízí dlouhou životnost a spolehlivou ovladatelnost na suché i mokré vozovce.