To, co dnes vypadá nemožně, se zítra může stát skutečností. Důkazem jsou hned dvě studie jednoho z největších výrobců pneumatik, společnosti Goodyear, které byly poprvé představeny letos na Autosalonu v Ženevě.

Obutí 3 v 1

Pneumatiky budoucnosti by měly být šetrnější k životnímu prostředí a celkově všestrannější. První ze studií automobilového obutí budoucnosti má pracovní název BH03. Díky speciální vnitřní konstrukci dokáže transformovat své deformace na elektrickou energii, která pomůže dobíjet třeba i baterie elektromobilů.

 

Druhou novinkou je koncept pneumatiky s názvem Triple Tube, který dokáže měnit své vlastnosti podle aktuálních jízdních podmínek. Kromě hlavní komory má těsně pod povrchem běhounu ještě další tři speciální vzduchové komory, které jsou poskládány jako tři obruče vedle sebe. Právě díky tomuto uspořádání se pneumatika dokáže přizpůsobit situaci a potřebám. Nafouknutím komor totiž běhoun mění tvar, a plní tak různé úkoly. Triple Tube má v zásadě tři různé módy: pro běžnou ekonomickou jízdu, pro sportovní jízdu a pro jízdu na mokru.

Na pneumatiky budoucnosti si ještě počkáme

Zní to skvěle, že? Bohužel ani jeden z konceptů společnosti Goodyear však není v takové fázi, aby byl připraven na výrobu, nicméně obě studie ukazují, jakým směrem se budoucí vývoj ubírá.
Goodyear však není zdaleka jediným výrobcem, který pracuje na projektu pneumatik budoucnosti, ale potrvá ještě nějakou dobu, než se tyto studie stanou realitou. Do té doby si můžete vybrat z aktuální nabídky pneumatik Goodyear, které sice nemění tvar a nedobíjí baterky, přesto mají spoustu skvělých vlastností, důležitých pro kvalitní pneumatiky.