období letních dovolených. I v době relativně levných letenek zůstává automobil stále oblíbeným způsobem dopravy tisíce Čechů. Dlouhá cesta však s sebou nese mnohá úskalí. Co dělat, abyste předešli případným problémům na cestách?  

Hlavně nepodcenit přípravu

Pokud vyrážíte na letní dovolenou relativně novým autem, kterému pravidelně dopřáváte kvalitní servis, není potřeba před cestou zajišťovat žádné velké prohlídky. Stačí překontrolovat tlak v pneumatikách, případně doplnit kapalinu do ostřikovačů a pro jistotu si ověřit stav rezervního kola a jeho nahuštění.
Nezapomeňte ani na doplnění povinné výbavy s ohledem na požadavky legislativy v cílové destinaci i ve všech průjezdních státech. Doporučujeme také si s sebou přibalit takzvaný „balíček jistoty” s rezervou motorového oleje, kapalinou do ostřikovače a destilovanou vodou.

Pozor na zimní pneumatiky

Možná to někomu z vás bude připadat samozřejmé, ale rozhodně se vyvarujte jízdě do zahraničí v letních měsících na zimních pneumatikách, zvláště pokud se chystáte do Chorvatska, Itálie a dalších jižních zemí. Při teplotách nad třicet stupňů bývá vozovka rozpálená na víc než padesát stupňů, riskujete opravdu tučnou pokutu, ale především svůj život. Extrémní teploty dokáží povrch vozovky rozehřát natolik, že se zimní pneumatika může stát naprosto neovladatelnou.
Pokud nové letní pneumatiky ještě nemáte, určitě si je před cestou pořiďte. Například model Goodyear EfficientGrip Compact, který vám zaručí skvělou přilnavost i během vysokých teplot, navíc skvěle chrání proti aquaplaningu.

Dobře plánujte

Nezbytným krokem je důkladné naplánování itineráře vaší cesty. Pokud se spoléháte na chytrý telefon či navigaci, je dobré mít s sebou v záloze i vytištěný itinerář cesty, případně klasickou papírovou mapu. Nikdy nevíte, kdy vám selže technika.
A dobře si rozmyslete i to, zdali budete cestovat v noci nebo raději přes den. Za tmy je sice výrazně menší provoz, ne každý řidič se však dovede plně soustředit na jízdu.