Přestože povinnost zimních pneumatik skončila již posledním březnem, mnoho řidičů s výměnou na letní pneu příliš nespěchá a odkládá ji na dobu neurčitou. Ať už je to ze snahy ušetřit, z lenosti či nedostatku času, výsledek dopadá vždy stejně. Sice něco málo ušetří, riskují však mnohem více.

Vlastnosti letních pneumatik

Letní pneumatiky na rozdíl od těch zimních přináší v letním období řadu výhod. Ačkoliv tomu spousta řidičů nevěří, má rozdělení pneumatik na letní a zimní použití svůj smysl. Jízda se stane rázem efektivnější, ale také ekonomičtější. Základní vlastností letních pneumatik je odolnost vůči aquaplaningu, což zaručí lepší přilnavost jak na suchém, tak na mokrém povrchu, ale sníží také hlučnost i opotřebení. Další nespornou výhodou je, že díky vhodně zvoleným letním pneumatikám můžete výrazně ušetřit na spotřebě paliva.

Pravidelná kontrola tlaku vzduchu je základ

Výhodou dnešních pneumatik je fakt, že vyžadují pouze minimální údržbu. Důležitá je především kontrola správného tlaku, který klesá společně s teplotou. Optimální rozložení tlaku umožňuje pravidelnější opotřebení, což vede k delšímu dojezdu.

Příliš vysoký nebo naopak příliš nízký tlak vzduchu brání optimálnímu styku profilu s vozovkou. Následkem čehož pak může dojít k nadměrnému sjíždění dezénu, ale i zhoršené přilnavosti, která může být nebezpečná zejména při vysoké rychlosti v zatáčkách nebo na mokrém povrchu.

Optimální rozložení tlaku splňují například pneumatiky značky Goodyear, jejichž modely pravidelně dosahují výborných hodnocení v nezávislých testech. Například model Goodyear EfficientGrip Compact snižuje spotřebu paliva, která nabízí delší životnost a spolehlivou ovladatelnost za sucha i za mokra.

Pozor na hloubku vzoru

Doporučuje se i pečlivá kontrola hloubky dezénu, která nesmí klesnout pod 1,6 mm. I ty nejlevnější nové pneumatiky mají lepší jízdní vlastnosti než sjeté drahé pneumatiky. Péči o pneumatiky můžete podpořit i používáním speciálních přípravků, které prodlužují jejich životnost a chrání je před poškozením a nečistotami.

Nejste si jisti výběrem či výměnou pneumatik? Navštivte pneuservis a nechte si poradit od profesionálů.